web analytics

Як ентузіасти з Reddit перемогли Волл-стріт: повна історія “афери століття”

Автор: Микола Єрьомін

Фондові ринки оповиті певним магічним ореолом: ті, кому вдається розбагатіти на ринках цінних паперів, нерідко ввижаються пересічним людям геніями, які з нічого можуть зробити щось, або ж навпаки. Інвестування і трейдинґ стали оспіваним в популярній культурі аналогом магічних гільдій, члени яких оперують якимись таємними знаннями.

Утім, останні тижні (які експерти називають одними з найбільш неспокійних для Волл-стріт за всю історію) показують, що все трошки не так і якщо сильно постаратись, то події на біржах будуть розгортатися геть не так, як розраховували експерти. До чого тут Reddit, ґеймери, Ілон Маск і конфлікт поколінь? Зараз розповімо.

Передісторія: криза на тлі пандемії

Мережі AMC і GameStop займаються кінопрокатом і роздрібною торгівлею відеоіграми на фізичних носіях відповідно. Обидвом пандемія коронавірусу COVID-19 і карантинні заходи фактично зламали сталу модель бізнесу і надію на стабільне майбутнє. У випадку AMC про можливе банкрутство говорити почали у жовтні, а от GameStop його пророчити почали ще до введення локдауну, у лютому, бо роздрібна торгівля фізичними копіями ігор наразі переживає не найкращі часи в принципі.

Попри те, що й фондові ринки працювали у 2020 році не зовсім так, як звикли, у таких умовах відтік інвесторів і обвал ціни на акції видає “чорну мітку” компаніям. Бо саме стрімке падіння цін на акції прямо пропорційно відтоку фінансів: один за одним своїх часток починають позбуватися інвестори і це невпинно розганяється, набуваючи щоразу більших масшатбів, як снігова куля (крім компаній з великою “подушкою” — вони зазвичай мають шанси все стабілізувати).

Але AMC і GameStop очікував несподіваний розвиток подій: їхню снігову кулю хтось акуратно зупинив і покотив нагору.

r/WallStreetBets на Reddit

Ще якихось двадцять років тому у трохи культовому фантастичному серіалі “Джон Доу” (John Doe) було показано, що прийти у фондові ринки “з вулиці” можна. Але через посередників, більша частина яких не буде мати справу з фізичними особами, особливо новачками у справі. Втім, ситуація докорінно змінилася ще до кінця 2000-их років, а у 2010-ті взагалі набула нової форми: трейдинґ пішов у маси, а посередницькі контори, промацавши ґрунт, не лише стали привітнішими до фізичних осіб, а й порозробляли мобільних додатків, де слідкувати за ситуацією та інвестувати можна в реальному часі зі свого смартфону.

Саме тут на сцену виходить сабреддіт r/WallStreetBets, де гуртуються трейдери-ентузіасти. Крім власне обговорень цього заняття, інколи форумляни починають несподівано інвестувати у компанії, становище яких важко назвати веселковим (особливо у випадках, коли це здається їм нечесним розвитком подій). Першою ластівкою такого рятувального руху став колишній технічний гігант (а нині переважно компанія з розповсюдження софту) BlackBerry, акції якої донедавна коштували $2, але швидко набрали $8, а потім і майже $20. І хоч потім все знову впало до $8,63, але є два важливих “але”: по-перше не до $2, а по-друге це спрацювало. Станом на 27 січня акції компанії стабільно були на $14,65.

Уже в статтях про BlackBerry зауважували, що наступним пунктом Марлезонську балету стануть AMC та GameStop, але навряд чи хто міг припустити, яких обертів набере ця подія. Спрямована купівля акцій GameStop почалася минулого тижня, в результаті чого акції компанії зросли з $17,25 до 159,18, тобто на якихось 822%. Після такого піку вони майже одразу ж почали падати і впали десь наполовину, але у вівторок сталося це:

Результат: у середу за акцію GameStop давали $347,51. У четвер — $483. У вигляді графіку (люб’язно наданого Google Finance) це виглядає так:

На момент написання цієї статті ціна однієї акції сягає $193, але коливання постійні і враховувати їх важко: у статтях від CNET і The Washington Post щодо цієї теми, різниця між якими ледь сягає півдоби, наводяться подекуди карколомно різні цифри. Але це не значить, що хтось помилився: це просто цифри з різних часових проміжків.

Волл-стріт завдає удар у відповідь!.. Але здебільшого бідкається

Деякі фінансові експерти та видання поспішили охрестити подію “схемою Понзі” (розповсюджена назва фінансової піраміди в англомовному середовищі, за прізвищем першовідкривача схеми), але у відповідь полетіли резонні зауваження, що у методі праці доморощених трейдерів зі смартфонами не лише нема нічого нелегального, він ще й принципово не відрізняється від того, що різні гедж-фонди коїли на фондовому ринку весь цей час. Тож не дивно, що найбільше згадані події критикують саме власники багатометрових яхт, адже хтось узяв і розкусив їхню вигідну схему.

У соцмережах найбільше шишок і жартів летить на адресу скандального політичного коментатора Бена Шапіро (до речі, його порівняння дій r/WallStreetBets з азартними іграми знову підкреслює той факт, що метод давно не новий і освоєний великими компаніями) і 77-річного мільярдера Леона Купермана, в інтерв’ю якого для CNBC він назвав ці події “атакою на багатих”. Куперману одразу ж згадали, що свій статок у $3,2 мільярди колишній голова гедж-фонду частково заробив інсайдерськими махінаціями у 2016 році, в чому його звинуватила Комісія з цінних паперів і бірж США, яким компанія Купермана тоді заплатила $4,6 мільйони штрафу. Окремо інтернет-спільноті не сподобалися звинувачення від Купермана, що хтось може витрачати свої державні соціальні виплати щодо пандемії на акції, адже певні великі компанії подекуди теж отримують державну допомогу. Яку, власне, десь так і витрачають.

Існує думка, що саме ділки з Волл-стріт стояли за тим, що якийсь час акції GameStop не можна було купувати через популярний мобільний додаток з іронічною у цій ситуації назвою Robinhood. Втім, через якийсь час така можливість відновилась, а пояснення може бути досить прозаїчним: сервери Robinhood просто не впоралися з раптовим напливом користувачів, які на хвилі всіх новин долучилися до порятунку GameStop. Частково сталося це і з Reddit, який від цієї ситуації отримав силу-силенну нових користувачів. Втім, ніхто з Robinhood не квапиться знімати підозри і справу навіть довели до суду. Критикують також Discord, на якому було забанено сервер r/WallStreetBets. Звісно, через кілька годин користувачі відкрили новий, але неприємний осад все ж залишився.

Що думають експерти

Експерт з інвестицій і колишній менеджер гедж-фонду Майкл Беррі (якого у фільмі “Гра на пониження” грав Крістіан Бейл) — один з небагатьох, хто передбачив фінансову кризу 2008 року. Він досить обережно висловився про чинну низку подій, назвавши їх “неприродними, божевільними і небезпечними”, але вчинки фінансиста виявилися промовистішими, ніж слова: сам Беррі інвестував $17 мільйонів, а у вівторок мав $250 мільйонів.

Співзасновник і виконавчий директор Reddit Алексіс Оганян (який і сам є досить жвавим фінансистом) теж висловив досить цікаву думку з цього приводу:

Багато людей дуже гостро сприймають ці події, бо прослідковується зв’язок з кризою 2008 року і особливо рецесією. Та як на мене, усе це вже перетворилося у щось більше і безпрецендентне. Як я кажу вже більше 10 років: всі чомусь досі недооцінюють силу громади.

Історичні події і дуже особиста мотивація

Загалом оцінка цих подій багатьма людьми (у тому числі Леоном Куперманом) видає у них певне нерозуміння ситуації, а вірніше мотивації з боку організаторів акції (якщо спонтанне збіговисько на r/WallStreetBets взагалі можна так називати). Зрештою, концепція того ж краудфандингу теж не одразу вкладалася у суспільне мислення, але зараз є цілком звичною, і паралелі логічно проводити радше з нею, ніж із фінансовими пірамідами. Гедж-фонди (які звикли “топити” компанії що ідуть донизу заради власного прибутку на різниці), здається, не в змозі второпати, що у мотивації людей, які прийшли з інтернету, є не тільки й не стільки чинники фінансові (тобто банальна жага наживи), а щось значно більше, певне нашарування культурних та соціальних важелів.

Серед тих, хто інвестує зараз у AMC, GameStop і BlackBerry — переважно Покоління Х (1965-1980 років народження), Міленіали (1981-1996 рр. н.) і Покоління Z(1996-2003 рр. н.). Всі з них у США і не тільки cтикалися з фінансовою нерівністю, породженою корпоративним бумом 1980-х років, коли дістатись великих статків самотужки людям їх віку дуже складно, а подекуди нереально. Серед мотивів, які вони згадують у інтерв’ю та в охочому неформальному спілкуванні — “історична” (втім, може й без лапок) можливість глобального перерозподілу фінансів, які наразі сконцентровані в руках окремих сил, які й вирішують, “потоне”, а що “випливе”. Тобто для багатьох співучасників порятунку GameStop не так важливі особисті дивіденди від операції, як можливість витягнути те, що “сильні світу цього” вже кинули напризволяще.

Ці покоління бачили, як подібне банкрутство вже сталося з мережами роздрібної торгівлі (відеопродукцією та іграшкам відповідно) Blockbuster та Toys’R’Us, прямим аналогом яких у царині відеоігор як раз є GameStop, тому вони не хочуть так просто і без бою відпускати те, що є для них важливим.

І отут вже ребром стає питання про важливість відеоігор і фільмів як певного суспільного досвіду, який дають магазини і кінотеатри, який люди не хотіли б втратити остаточно під час карантину. Навіть якщо комусь це здається економічно недоцільним. Бо, зрештою, як співає Іво Бобул:

Все золото світу, все золото світу

Не варте любові, добра і краси…

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Монітори ASUS: ідеальний вибір для роботи та розваг

Автор: PlayUA

asus

Доставка квітів у Києві: Як швидко і легко замовити букет від Marta Flowers

Автор: PlayUA

flowers

ГІ*НО: враження від мультиплеєра Call of Duty: Black Ops 6

Автор: PlayUA

Call of Duty: Black Ops 6

Голосуй за найкультовішу героїню і допоможи закрити збір для 153 ОМБр

Автор: PlayUA

playua gp poll poster site

Як правильно організувати компанію під час віддаленої роботи

Автор: PlayUA

apple 01

Історія відтворення мультфільму «Мавка. Лісова пісня» у конструкторах

Автор: PlayUA

мавка

Acer представила дорожні валізи, що стануть надійним супутником у подорожі

Автор: PlayUA

5

Багатозадачність без стресу: як сучасні технології покращують робочий процес

Автор: PlayUA

logitech ergo 04